?

Log in

No account? Create an account

МОЯ ВІТЧИЗНА - ДИКЕ ПОЛЕ

НОТАТНИК НОМАДА

Previous Entry Share Next Entry
Вишиті шедеври
qypchak

Невід’ємним атрибутом Великодня є писанка або великоднє яйце. Колись напередодні свята багато господинь залучалось до давньої традиції декорування яєць. Пам’ятаю, як у дитинстві мама фарбувала їх у цибулинному відварі. Тоді це ще вважалось пережитком минулого і піонерам навіть могли пошарпати нерви, якщо на руках чи під нігтями знаходили сліди фарби.


Фото шедеврів Інни Форостюк, що облетіло від Вікіпедії до сайтів США, Японії і до самих до окраїн.
З 2011 р. знаходяться у колекції Леоніда Кравчука, президента України (1991-1994)
Див. також Постфольклорні реалії

Але минуло небагато часу і колись сакральний процес, який не вдалось убити у радянську добу, знищує всепоглинаюча споживацька культура. Що може бути простіше за покупку готового виробу – шоколадних чи пластмасових яєць. Ну, хіба, якщо є удома дітки, то разом з ними можна прикрасити варені яйця придбаними наліпками з обраними візерунками.

Циклічний ритуальний процес щорічного відтворення Всесвіту на шкаралупі по-тихому підмінили профаною розвагою.

Але все ж таки залишились невеликі анклави чи навіть окремі охоронці давнього ритуалу. Щоправда лави, так би мовити, ортодоксів також рідшають. Натомість майстри, що перебувають у вічному творчому русі, натхнені стародавнім мистецтвом пропонують власну його інтерпретацію.


До таких особистостей відноситься народна майстриня Луганщини Інна Форостюк. Захопившись писанкарством на початку 1990-х років, вона вже іде власним шляхом. Її великодні витвори – це справжні шедеври. При першому погляді на її писанки спантеличуєшся – як вона це робить!? Є з чого торопіти! На крихкій шкаралупі гусячого яйця вишитий (!!!) хрестом візерунок.


"Ab Ovo" (ранні традиційні роботи Інни Форостюк    

Коли власниця техаської компанії «Sublime Stitching» Дженні Гарт вмістила на сайті фірми фото робіт Інни Форостюк, це спричинило сплеск зацікавленості в США цим видом мистецтва у передпасхальні дні 2011 року.

Одночасно тамтешні майстрині марно намагались розкрити таємницю українки. Урешті-решт, одна американка радісно заявила, що збагнула секрет і навіть організувала курси з вишивання яєць. За її словами, таке можливе, якщо зробити у яйці з одного боку достатній отвір, щоб вишити протилежний бік.

Але ж, йой!!! У роботах пані Інни немає отвору. У неї яйце вишите з усіх боків. До того ж, на протилежних сторонах різні візерунки. Сама майстриня, допоки не видасть підготовлену книгу про писанкарські техніки світу, тримає інтригу.

Пані Інна ще не замислювалась, як назвати свої шедеври, адже це ж не писанки, бо вони не розписані. Але її доньки навипередки пропонують власні варіанти – вишивані яйця, вишитки. А ще (несерйозно) бештички. Мовляв, від німецького слова besticken (вишивати), оскільки луганська родина від німецьких майстринь дізналась про таку техніку. Але там вишивають простенькі фігурки, а тут на шкаралупу лягають і невибагливі візерунки, і  рушникові орнаменти зі стародавніми зашифрованими кодами.

   

Вишиті шедеври інни Форостюк

Після такої краси вже ніколи не захочеш купувати псевдопасхальний замінник у супермаркетах.